|

راهکار های کنترلی سیستم های ساختمان هوشمند – مسکونی

استفاده از سیستم‌های هوشمند در ساختمان های مسکونی برای بدست آوردن آسایش و امنیت می باشد. بدین ترتیب به غیر از راحتی کنترل سیستم هوشمند، کاربرد آسان نیز یکی از نکات مهم آن می باشد که باید در تمامی مراحل جانمایی، تجهیزات و راه اندازی رعایت شود. پروتکل KNX یکی از پر مصرف ترین سیستم ها برای هوشمند سازی می باشد. این پروتکل دارای تجهیزات متفاوت برای کنترل و برقراری آسایش در واحد مسکونی است که شامل موارد زیر می باشد:

 • یک راه کار مناسب به منظور افزایش آسایش برای ساکنین واحد های مسکونی امکان کنترل روشنایی می باشد. این سیستم به کاربر این امکان را می دهد که به راحتی و فشردن یک دکمه روشنایی را تنظیم نماید و محیط را به حالت دلخواه تغییر دهد.

  سیستم کنترل روشنایی هوشمند به غیر از روشن خاموش کردن هر سرخط به صورت مجزا امکانات منحصر به فردی، شامل موارد ذیل را نیز به همراه دارد:

  کنترل یکپارچه سیستم روشنایی
  تنظیم شدت روشنایی به میزان دلخواه
  اجرای سناریو های مختلف با فشردن یک کلید
  لازم به ذکر است که یکی از مزیت های استفاده از سیستم های هوشمند کاهش مصرف انرژی می باشد. که در کل روشنایی به میزان لازم تغییر داده شده و از مصارف بیش از حد جلوگیری می کند. همچنین با توجه به هوشمند بودن سیستم می توان منطق های خاصی را اجرا نمود که در مصرف کلی انرژی کمک کرده و همچنین شدت روشنایی موجود در فضای واحد را به صورت مناسبی تنظیم می نماید.

 • همواره کنترل سیستم های تهویه مطبوع یا سرمایش و گرمایش به صورتی است که باید به صورت دستی پس از گرم شدن بیش از حد فضا سیستم مربوطه خاموش و یا روشن شود و باید تا مدتی دمای نامطلوب را تحمل نموده تا به دمای دلخواه خود برسیم. همچنین بعد از طی مدتی دوباره این پروسه تکرار می شود.

  در ساختمان های مسکونی بیشتر از سیستم های تهویه مطبوع به همراه شیر های برقی و ۳ دور فن استفاده می شود. اینگونه سیستم ها برای کنترل هرچه راحت تر تعبیه شده اند در حالی که کنترل سیستم به صورت دستی همچنان یک فرآیند نا مطلوب می باشد.

  امروزه تمامی این سیستم ها به صورت یکپارچه و دقیقتری نسبت به دمای تنظیم شده دلخواه شما فعالیت می کند. بدین صورت که با استفاده از کلید های مجهز به ترموستات و ماژول های تابلویی با کنترل دور سیستم های تهویه مطبوع می توان دمای اتاق را به صورت مناسب تر و راحت تر همراه با آسایش بیشتر تنظیم نمود.

  توسط کلید های هوشمند در هر فضا می توان به راحتی دمای هر اتاق را به صورت هوشمند کنترل نمود. یکی دیگر از مزایای سیستم هوشمند برای تهویه مطبوع می تواند کنترل یکپارچه سیستم باشد، شما می توانید با فشار دادن یک کلید و فعال نمودن آن تمامی فن کوئل ها را به حالت آماده باش (Standby) برده و از مصرف بی دلیل انرژی جلوگیری نمود.

 • ممکن است تنها دارا بودن یک سیستم هوشمند کنترل پرده برقی برای جابجایی پرده ها نقطه جذابی برای خانه شما نباشد. اما کنترل میزان جابجایی پرده برقی از طریق سیستم هوشمند مطرح می شود.

  شما می توانید با فشردن یک کلید پرده برقی خود را به مقدار مورد نظر تنظیم نمایید. همچنین می تواند طبق ساعات و یا شدت روشنایی طبیعی که در طول روز وجود دارد پرده های شما باز شده و یا بسته شود.

 • یکی از امکانات ممکن برای سیستم های هوشمند، سیستم های پخش صوت می باشد. با داشتن سیستم پخش صوت می توان در حالات خاص و یا به صورت دلخواه از منبع مشخص و با شدت مورد نظر در هر فضا پخش شود.

  این سیستم می تواند یک سیستم زیبا برای خانه شما باشد که به راحتی و با فشردن یک کلید موسیقی دلخواه خود را طبق نظر خود و یا در زمانی خاص برای شما پخش شود.

 • همانگونه که امروزه مشاهده می شود، کمتر فردی را می توان پیدا نمود که یک نمونه از تلفن های همراه هوشمند را نداشته باشد. تلفن های همراه هوشمند بخشی از زندگی ما می باشند، که به صورت روزمره و برای راحتی کار خود از آن استفاده می کنیم. بدیهی است که همچنین بتوان از تلفن همراه خود به راحتی برای کنترل سیستم هوشمند خانه خود نیز استفاده کنید.

  برای این منظور، ماژول های متفاوتی برای کنترل سیستم هوشمند وجود دارد که بسته به انتخاب شما می تواند برای سیستم تعبیه شده و تمامی امکاناتی را که در سیستم وجود دارد را به راحتی کنترل نمایید.

  همچنین می توان با تغییراتی خاص این اعمال را از راه دور و به دور از منزل خود نیز انجام داده و از صحت و سلامت خانه خود و یا روشن و خاموش بودن تهویه های مطبوع و اطلاعات دیگر مطلع شوید.

درب بازکن تصویری امروزه به عنوان یکی از وسایل امنیتی پر استفاده و محبوب طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. درب بازکن تصویری یک سیستم ارتباطی و حفاظتی است که علاوه بر صوت امکان مشاهده مراجعه کننده را برای شما فراهم می نماید.کارایی این وسیله تا جایی افزایش یافته است که درب بازکن های تصویری هوشمند توانسته‌اند حتی از پس بیشتر وظایف یک نگهبان نیز بربیایند. امروزه درب بازکن تصویری فقط یک وسیله برای دیدن و باز کردن درب نمی باشد ،بلکه می تواند بیشتر نیاز های یک مجتمع ،ساختمان مسکونی و اداری را بر طرف کند.

در اکثر ادارات و ساختمان های پرجمعیت مسکونی و اداری و شرکت ها و کارخانه ها به لحاظ نیاز به ارتباط گفتاری ، برای راحتی و سهولت کار از ارتباط داخلی برای گفتگو بین اتاق ها واحد ها و بخش های مختلف استفاده می شود .ارتباط داخلی قابلیتی است که واحد ها می توانند به صورت صوتی به وسیله درب بازکن تصویری با یکدیگر در ارتباط باشند. روش ارتباط به این صورت است که تماس گیرنده شماره واحد مورد نظر خود را روی مانیتور درب بازکن تصویری وارد می کند و دکمه زنگ را در انتها می فشارد. پس از آن زنگ واحد مورد به صدا در می آید و در صورت برداشتن گوشی، ارتباط بین این دو واحد برقرار می شود.

 • مباحث امنیتی به نوع خود یک سیستم جداگانه می باشد. اما در سیستم های هوشمند به یک سری کنترل های خاص ختم می شود.

  وجود سنسور های حرکتی برای کنترل رفت و آمد و یا حضور اشخاص در واحد، مگنت های درب و پنجره برای مشخص شدن باز و یا بسته بودن آنها و نمایش دوربین های مدار بسته برروی صفحه های لمسی تعبیه شده یکی از این موارد می باشد.

  با فعال شدن تعدادی از سنسور ها در فضا های خاص می توان به سیستم هوشمند پیغام خاصی ارسال شود و شما این پیغام را مشاهده نمایید. همچنین با فعال و یا غیر فعال شدن این سنسور ها می توان برنامه ریزی کرد که تا تمامی سرخط های روشنایی خاموش و یا روشن شود و تمامی سیستم های تهویه مطبوع به حالت آماده باش رفته و مصرف انرژی را در واحد شما کاهش داد.

  امروزه با استفاده از دوربین های IP که قابلیت اتصال به سیستم های شبکه را دارند، می توان استفاده نمود تا به سیستم های هوشمند موجود متصل شده و به راحتی بتوان وضعیت دوربین ها در صفحات لمسی موجود و یا از طریق یک سری از سیستم های ارتباط موبایل مشاهده نمود.

  در آخر می توان گفت، همانطور که مشاهده می شود، امکانات متفاوتی برای شما وجود دارد که ساختمان خود را از نقاط مختلفی کنترل نمایید. کافیست که یک تصمیم گیری مناسب داشته تا بتوان، سیستم های مورد نظر خود را برروی واحد مسکونی پیاده سازی نمود و بهترین بهره بری و آسایش را در منزل خود داشته باشد.

تماس باما